marți, 22 septembrie 2009

Manchester United, la un punct de sferturile Ligii Campionilor

Trupa lui Alex Ferguson a invins miercuri seara principala contracandidata la calificare, Juventus, cu 2-1 * David Beckham, autorul moral al victoriei engleze * FC Basel a provocat surpriza zilei, invingand pe Deportivo La Coruna
Manchester United are mari sanse sa devina prima echipa calificata in sferturile de finala ale actualei editii a Champions League. Formatia engleza a castigat miercuri seara al treilea meci consecutiv din faza a doua a grupelor, trecand cu 2-1 de principala sa contracandidata la calificare, Juventus Torino. Manchester United ii datoreaza in mare masura victoria de pe Old Trafford capitanului sau de echipa, David Beckham. Desi in urma cu cateva zile avusese un conflict cu antrenorul Alex Ferguson, in urma caruia s-a ales cu o cicatrice deasupra ochiului stang, vedeta engleza a reusit un meci de zile mari, pasand decisiv la ambele goluri ale lui Manchester. Mai intai, i-a centrat lui Wes Brown, care a deschis scorul in minutul 4, pentru ca pe final de meci, in minutul 85, sa ii puna perfect o minge olandezului Van Nisterlooy, care a marcat pentru 2-0. Asa se face ca golul italienilor reusit de cehul Nedved in ultimul minut de joc nu a mai contat, Manchester insusindu-si cele trei puncte. De mentionat ca Juventus nu a putut conta miercuri pe multi dintre titularii sai, din cauza gripei sau accidentarilor, vedete precum Buffon, Thuram, Di Vaio, Salas sau Del Piero fiind lasate acasa, la Torino. Distanta care o separa pe Manchester de ocupanta locului doi in clasamentul grupei D, cinci puncte, i se datoreaza formatiei elvetiene FC Basel. Aceasta a reusit marea surpriza a zilei, invingand pe propriul teren cu 1-0 pe Deportivo La Coruna, una dintre echipele cu pretentii in Champions League. Golul elvetienilor a fost reusit de Hakan Yakin in minutul 30. In grupa C, AC Milan si-a continuat seria victoriilor cu un 1-0 in fata rusilor de la Lokomotiv Moscova, in vreme ce Real Madrid a trecut cu 2-1, pe Santiago Bernabeu, de Borussia Dortmund. Detinatoarea en-titre a trofeului Ligii Campionilor a avut insa viata grea joi, nemtii conducand din minutul 30 prin golul lui Koller. Real si-a revenit pe parcurs si a intors scorul in favoarea sa prin cei mai buni marcatori ai sai, Raul si Ronaldo.